W JAKIM BANKU ZAŁOŻYĆ KONTO

W jakim banku założyć konto

W jakim banku założyć konto?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez firmę MasterCard, 85% Polaków posiada konto w banku. Taki wynik wyrasta ponad średnią europejską, która wynosi 82%.

Nasz kraj jest z kolei liderem, jeśli chodzi o korzystanie z płatności elektronicznych – aż 83% z nas korzysta z takich usług. Średnia na Starym Kontynencie wynosi w tej kategorii tylko 69%.

Te wartości procentowe, to w przełożeniu na realia – milionowy rynek klientów. Nic więc dziwnego, że instytucje finansowe bardzo mocno ze sobą o nich konkurują. Osoby wybierające konto bankowe, mogą przebierać w ogromnej liczbie różnorodnych ofert i propozycji.

Obietnice reklamowe zachwalają poszczególne rachunki jako właśnie te najlepsze. Oczywiście wiele z tych – na pierwszy rzut oka atrakcyjnych – produktów, niestety po bliższym przyjrzeniu im się – wcale nie jest już tak rewelacyjna.

Natłok informacji i często nachalnych kampanii, może spowodować spory mętlik w głowie. W jakim banku założyć konto? Które jest najlepsze? To są najczęstsze pytania, jakie zadaje sobie osoba, która staje przed dylematem wybrania dla siebie ROR-u.

W jakim banku założyć konto? Koszty prowadzenia ROR-u

Niestety nie ma na nie prostych odpowiedzi. Rozwiejmy na początek wszelkie wątpliwości – zarówno idealny bank jak i konto – nie istnieją. Nie znajdziemy tak uniwersalnej instytucji ani produktu, który zadowoliłby wszystkich. Każdy z nas jest w innej sytuacji finansowej, ma inne oczekiwania względem parametrów i usług, ma inne nawyki w korzystaniu z instrumentów bankowych.

Najrozsądniejszym krokiem, jest więc w pierwszej kolejności przeanalizowanie swojego indywidualnego kazusu. Oczywiście istnieje klika bardzo uniwersalnych czynników, które decydują o atrakcyjności danej oferty i należy im się w pierwszej kolejności przyjrzeć.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na koszty. Nie oszukujmy się – w pełni bezpłatny ROR nie istnieje. Banki to nie instytucje charytatywne i na czymś zarabiać muszą.

Oczywiście poszczególne produkty różnią się pomiędzy sobą wysokościami opłat. Jednak rachunki, za prowadzenie których trzeba płacić miesięczną prowizję – są już na szczęście rzadkością.

W zamian co prawda często oferują sporo dodatkowych usług i możliwość uniknięcia opłaty, ale wiążę się to z dodatkową aktywnością ze strony klienta, np. płatności kartą czy minimalnymi wpływami na rachunek.

Jeżeli więc szukamy taniego w utrzymaniu konta (bez żadnych dodatkowych warunków do spełnienia) – takie propozycję omijajmy szerokim łukiem.

W jakim banku założyć konto? Karta i bankomaty

Kolejnym ważnym aspektem są opłaty związane z kartą płatniczą oraz wypłatami z bankomatów. Tutaj również znajdziemy najczęściej prowizje warunkowe. Chociaż z drugiej strony, na rynku mamy obecnie kilka banków, które nie wyciągają z kieszeni klienta za te usługi żadnych pieniędzy.

Jeżeli więc, często korzystamy z terminali płatniczych – oferta z darmowymi bankomatami i brakiem miesięcznych opłat za kartę – może być dla nas dobrym wyborem.

Podobnie rzecz ma się z klientami, którzy gro swoich transakcji opłacają właśnie „plastikiem”. Dla nich atrakcyjnym produktem może być ten, który oferuje programy rabatowe, lojalnościowe czy moneyback za zakupy opłacone kartą czy np. BLIKIEM.

Oczywiście w tym przypadku należy zwrócić uwagę na warunki takich promocji, które mogą być obwarowane np. sporymi progami wydanych kwot, za które będą dopiero przysługiwać bonusy.

W jakim banku założyć konto? Oszczędzanie, odkładanie kapitału.

Osoby, które chętnie odkładają swój kapitał, mogą być zainteresowane oprocentowaniem rachunku podstawowego lub dostępem do korzystnie oprocentowanego konta oszczędnościowego lub lokat.

Tutaj sprawę również trzeba postawić jasno – rachunki indywidualne z jakimkolwiek oprocentowaniem to w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość. Jeżeli akurat taki już znajdziemy, stopa będzie na bardzo niskim poziomie. Lepiej więc poszukać ofert, które zawierają produkty oszczędnościowe o lepszych parametrach.

W jakim banku założyć konto? Promocje, bonusy, „okazje”.

Tym, czym banki często chcą przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów, są wszelkiego rodzaju (ograniczone czasowo) akcje promocyjne i bonusy.

I tutaj właśnie najłatwiej popełnić błąd. Z pozoru świetnie wyglądająca oferta, tak naprawdę jest najczęściej obłożona licznymi warunkami. Kluczową sprawą jest więc tutaj cierpliwość i dokładne zapoznanie się z regulaminem poszczególnych akcji promocyjnych.

W jakim banku założyć konto? Podsumowanie

Reasumując, rachunek perfekcyjny i całkowicie pozbawiony opłat – nie istnieje. Wybierając ROR, należy poświęcić na to dłuższą chwilę i zastanowić się, jakie parametry produktu, będą w naszej sytuacji najbardziej korzystne.

W całym procesie poszukiwania i wybierania najlepszej oferty, mogą pomóc wszelkiego rodzaju rankingi i zestawienia online. Pozwolą oszczędzić i pieniądze i czas. Takie klasyfikacje pozwalają szybko znaleźć np. darmowe konto osobiste, najlepiej oprocentowane rachunki oszczędnościowe czy atrakcyjne lokaty.

Zobacz również jak płacić kartą za granicą.

Ocena
[Total: 2 Average: 5]